HAKKIMIZDA

kumsal-logo

Kuzey Kıbrıs’ta ilk emlak ofisini biz açmadık ama, 1990 yılından bugüne kadar uzman personellerimizle birlikte en hızlı ve en güvenilir şekilde dilediğiniz özelliklerde daire, villa, arsa ve ticari gayrimenkulleri siz saygı değer müşterilerimize sunarak hizmetler vermeye devam ediyoruz….Emlak Şirketimizin prensibi alıcı ve satıcının memnuniyetidir. Bizi Bizimle iş yapanlara sorun!

Ev satın almak isteyen müşteriler öncelikle ofislerimize iştirak ettikleri andan itibaren satış yetkilileri ile kendilerine uygun konut seçimi ve şartları hakkında bilgilendirilebilirler.

Şirketimiz Konutlacak olan tüm müşterilerine sahip olmak istedikleri yaşam şekli konusunda bilgiler aktarılır ve uygun konut projeleri tavsiyesi verilir. Beğenilen konutun detay bilgileri ve ödeme koşulları, vergileri detaylı bir şekilde anlatıldıktan sonra konut satış işlemine başlanır. Yabancı müşterilere avukat tutması konusunda tavsiye verilir. KKTC ve TC vatandaşı dışındaki diğer alıcılar İçişleri bakanlığından KKTC’de konut alım izni için başvurmaları gerekmektedir. Gerekli hukuki süreci avukatla yürütmeleri en sağlıklı şekildir.

Konut alımlarında şirketimiz esnek ödeme koşulları ile her bir müşterisine eşit yaklaşmaktadır. Peşin ödemelerde kolaylıklar, uzun vadeli ödeme seçenekleri hakkında bilgi istemeniz tavsiye olunur. Anlaşma yapıldıktan itibaren, kontratta yazan hükümlere uyulması gerekmektedir. Sözleşmenin tüm hükümlerine uyulup, ödemelerin de ( tüm vergiler, aidatlar dahil) bir tamam yapılması durumunda müşteriye koçan devri yapılır. Ev alırken Merkez ofisimize bizzat başvurmanız, sözleşme imzalamak içinse kimlik kartı veya pasaportunuzun yanınızda bulundurmanız yeterlidir.

VERGİLER

Pul Ücreti (%0.5) Pul ücreti vergi Dairesine ödenmektedir. Şu anki yasaya göre Kontrat Fiyatı üzerinden %0.5 olan   Pul Ücreti kontrat imzalanmasından itibaren 21 gün içerisinde ödenmelidir. 21 günlük sürenin geçmesi halinde ise ücret %1.5 olarak ödenmek zorundadır.

   Tapu Devir Masrafı(%3 or %6)Tapu Devir Masrafı, Tapu Devri yapılacağı zaman Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesine ödenmektedir. Şahısın ilk malı olması durumunda indirimli olarak %3 olan vergi ( Yabancılar için geçerli değildir.), indirim hakkını kullanmış olan tüm şahıslar için %6 olarak ödenmektadir. KDV(%5)Vergi Dairesine ödenen Katma Değer Vergisi evin değeri üzerinden %5 olup, yeni düzenlenen yasa uyarınca ev teslim tarihinden önce ödenme zorunluluğu vardır.

Stopaj Vergisi (%4)Stopaj vergisi yeni yasa düzenlemesi uyarınca %4 olup vergi dairesine ödenmektedir.

Not : K.K.T.C vatandaşı olmayan kimseler kişi başına 1 ev veya en fazla 5 dönüm büyüklüğünde arazi alma hakkına sahiptirler. Evli çiftler 1 kişi olarak kabul edilir, ancak soyisimleri farklı ise 2 ayrı mal alma hakları olabilir. Yabancı uyruklu müşterilerin KKTC hükümetinden emlak satın alabilmeleri için Emlak alım izni çıkartmaları gerekmektedir. Bu prosedürü KKTC kanunlarını iyi bilen yerli bir avukatla anlaşarak 12-15 ay içerisinde izin alınabilir. Yerli avukatlar bu işlem için £1000 -£1500 arasında ücretler talep etmektedirler.

K.K.T.C ‘ de Emlak Nasıl Alınır?

Konum

Alacağınız konutun öncelikle tercihimiz olan bölge ve sosyal çevreye uygunluğu çok önemlidir. Elimizde olan paranın tutarına göre bazı durumlarda çeşitli feragatlerde bulunmamız gerekebilir. Merkeze yakın olmak çoğu zaman fiyatları yukarı yönde etkilerken daha düşük veya eski standartlarda evlerle yetinmemize neden olabilir. Merkezden uzaklaştıkça genelde fiyatın düşmesinin yanında çeşitli artılara ulaşmak da mümkün. Tabi bulunduğumuz şehre göre bu beraberinde trafik gibi sorunları beraberinde getirebilir. Gene de şu noktaları dikkate almakta fayda var:

– Konutun işyerimize, okulumuza, merkezlere uzaklığı ve ulaşım durumu
– Konutun çevresinde kamusal alanlar ile binaya ait alanlar birbirinden ayrılmış mu
– Sağlık hizmetlerine kolay erişilebiliyor mu?
– Posta ve kargo gibi ulaştırma hizmetlerine kolayca erişilebiliyor mu?
– Yakın çevrenizde yeşil alan var mı?
– Konutun manzarası var ise ileride kapanma olasılığı var mı?
– Etrafınızda Çarşı, alışveriş merkezi en azından ufak tefek gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayacak market gibi yerler var mı?
– Acil durumlarda ambulans, iftaiye gibi hizmetler konutunuza kolayca erişebilir mi?
– Konutunuzun bulunduğu çevre güvenli bir çevre midir? Bölgedeki suç oranları nedir?
– Konut dışındaki ses düzeyi nedir? Özellikle evinizde çocuk veya hasta varsa bu düzeyin yüksekliği sizi çokça etkileyebilir.
– Bina çevresinde insan sağlığını etkileyebilecek yüksek gerilim hattı, gürültü var mı? Atık suları nasıl uzaklaştırılıyor? Endüstriyel üretim tesisi gibi çevreyi kirleten kaynaklar var mı?
– Deprem, sel gibi doğal afetlere açık bir bölge mi, ne gibi önlemler alınımış?

Ekonomi

Bunların dışında konutu alacağınız bölgede genel bir fiyat araştırması yapmanızı ve almayı planladığınız evi semtteki diğer evlerle kıyaslamanızı öneririz. Konutun satış fiyatı yanında kiralama fiyatlarının da sizin için uygun düzeyde olup olmadığını araştırmakta fayda var.

Alacağınız konutun banka kredisine uygunluğu da bir diğer önemli konu. Alırken kredi kullanmayı düşünmüyorsanız bile ileride satmak istediğinizde karşınıza çıkacak alıcıların büyük bir kısmı krediye uygun ev arıyor olacaklardır.

Konutun geçmiş yıllara ait elektrik, su, çevre vergisi, emlak vergisi gibi borçlarının olup olmaması önemli bir konu. Ayrıca geçmiş yıllara ait ödenen ısınma bedellerini öğrenmekte büyük fayda var. Hem bütçenizi planlamanız, hem de binada yeterli yalıtım olup olmadığını öğrenmeniz için bu bilgileri varsa komşularınızın geçmiş faturalarına bakarak araştırabilirsiniz.

Alacağınız konutun tadilat ihtiyacı da diğer bir bütçe kalemi. Keyfi yenilemelerin dışında tadilat, bakım ve onarım gerektiren bölüm ve cihazlar varsa bunlar evin satış bedelinin üstüne eklenerek evin sizin için toplam maliyetini oluştururlar. Özellikle kirli/temiz su ve elektrik tesisatlarının eski olması sizin için ekstra maliyet çıkarabilir ve denetlenmesinde fayda vardır.

Binanın tadilat ihtiyaçları ve bunlara dair planlamalar göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu. Yenilenen ve taksitlere bölünmüş olan asansör, boya, çatı, yalıtım gibi giderler siz evi satın aldıktan sonra size mi, yoksa eski ev sahibine mi aittir? Bu tarz binaya ait büyük değişimler gerekiyorsa ödediğiniz ev taksidi yanında bir de bu tarz maliyetleri göz önüne almanız gerekebilir. Ayrıca binanın yönetim ve aidat sistemi, katılım gibi konularda önceden araştırmanız gereken diğer unsurlar.

Binaya Ait Özellikler

Konutla ilgili ilk bakmanız gereken özelliklerden biri bugünkü ihtiyaçlarınız yanında gelecekteki ihtiyaçlarınızı da karşılayıp karşılamadığı. Örneğin aileye katılacak yeni bireyler, uzun süreli misafirler, büyüyen çocukların artan alan ihtiyaçları gibi ileriye dönük ihtiyaçlarınız için modifiye edebileceğiniz bir konut aramak uzun vadede sizi çok rahatlatacaktır. Eğer varsa özellikle engelliler ve yaşlılar için de gözlemde bulunmanız gereklidir. Örneğin koridorların tekerlekli sandalye için uygun genişlikte olması, merdiven ve sahanlıkların dönüşe uygun olması gibi.

Aynı zamanda bina girişlerinde olması gereken rampalar, modifiye edilebilecek olan wc ve banyolar gibi özellikler sandığınızdan çok daha önemli olabilir. Ayrıca acil durumlarda sedye taşınmabilmesi için uygun genişlikte koridor ve asansörlere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bebek arabaları için de durum aynı şekilde söz konusudur.

Binanın dış girişi de seçiminizi etkileyebilecek etkenlerden biridir. Girişte rüzgar, kar, yağmur gibi dış etkenlerden korunmanız için rüzgarlık veya saçak bulunması; gece yarısı güvenli bir şekilde girebileceğiniz gibi aydınlatılıyor olması, yabancıların girişini caydıracak düzeneklerin bulunması bina adına artı puan sağlar. Binada olabilecek çöp bacası, sığınak gibi ekstralar da hayatınızı kolaylaştımak için size çok faydalı olacaktır.

Av. Öykü Akçan

Ofis: Müftü Ziyai Efendi Sokak, Demak Is Hanı Kat 1 No:115, Arabahmet, Lefkoşa.

Telefon: ‎0392 22 88 040